K Nové škole 1300,
156 00 Praha 5 - Zbraslav,
tel./fax: 257 920 932
mobil: 604 741 016,
mail: spozia@volny.cz
Blog editora
13. 4. 2015 - Proč nejede Širuček na MS 2015

Bez komentáře přetiskujeme článek z Havlíčkobrodského deníku (vydavatel Deníky Bohemia) z 9. dubna 2015 o nenominování Pavla Širučka na mistrovství světa jednotlivců v Sučou.Nově otevřený e-shop se sportovním vybavením, specializovaný hlavně na stolní tenis. Společnost Sport Marketing & Distribution s.r.o. se dále zabývá pořádáním intenzivních kempů na stolní tenis JOOLA CZECH ACADEMY GAVLAS & PALKOVSKY.

Nakladatelství Kořínek vydalo román bývalého ligového hráče Petra Čepka s názvem SAID, jehož podstatná část je o stolním tenise. Kniha se prodává ve vybraných knihkupectvích a dalších obchodech (např. STEN Marketing, s.r.o.). O román SAID v listinné i elektronické podobě či pouze o informace k této pingpongářské knize si můžete napsat na e-mailovou distribuční adresu said@post.cz.

Kniha »Devadesátka stolního tenisu v Čechách, na Moravě a Slovensku«. Informace o objednávce a plakát A4 ve formátu PDF stáhněte ZDE.
Informace o prodeji knih "To byl hráč" a "80 let čs. stolního tenisu" v rubrice Muzeum.

 

Diskusní fórum

Své příspěvky zasílejte na spozia@volny.cz.

Malí psi štěkají, ale karavana je ani neslyší

Reaguji na blog „Psi štěkají, ale karavana jede dál..." Myslím, že naznačený problém je ještě širší. Pravidla nyní dovolují, aby soutěže play off i play out hráli všichni hráči na soupisce, bez ohledu na to, zda-li mají odehrány v základní části nějaké zápasy. Tohoto sporného pravidla se týká článek o psech a karavanách. Hráče nižších a nejnižších soutěží však trápí i pravidlo, že hráč může být napsán na třech soupiskách. Tohoto pravidla využívají větší oddíly se širším kádrem k tomu, že hráče, kteří nejsou v základu, píší i na soupisky nižších tříd. Tyto hráči pak nižší soutěže nehrají vůbec, nebo jen nepravidelně a jsou připraveny nastoupit pouze k rozhodujícím zápasům. Menší oddíly, které nemají tak široké kádry a mají jen omezený počet hráčů, si toto nemohou dovolit a jsou tím výrazně znevýhodněny. Malý vesnický oddíl hraje celou soutěž se 4 až 5 hráči, takže síla a kvalita družstva je konstantní a po celou soutěž se nemění. Větší oddíly mění hráče podle svých zájmů, proti někomu nastoupí s žáky, a pokud potřebují, nasadí do některých zápasů lepší hráče, kteří hrají kmenově o jednu až dvě třídy výše. Tím je podle mě celá soutěž neregulérní, protože výrazně znevýhodňuje malé oddíly.

Řešení vidím pouze v omezení možnosti psát hráče na více soupisek. Síla a kvalita družstva by byla jasně daná hlavně hráči v základu soupisky a odpadly by všechny rošády a výpomoci z jiných družstev. Všude, kde jsem prezentoval tento názor, mně bylo řečeno, že tento systém je zaběhlý a vyhovuje velkým oddílům, které by takovou změnu nedovolily. Další argument proti této změně je, že by neumožňoval mladým hráčům získávat zkušenosti ve vyšších soutěžích. S tím ale nesouhlasím, protože si myslím, že starty mladých hráčů ve vyšších soutěžích by se daly ošetřit jinak.
Myslíte, že pravidlo o možnosti zařazení hráče na tři soupisky má naději na změnu?

Petr Bohdan, TJ Sokol Přeštice
19.4.2013


x x x

Rád bych zareagoval na výše uvedený článek, kterým pan Petr Bohdan namítá, že „větší" oddíly mají napsané hráče na více soupiskách, čímž dochází k neregulérnosti soutěží. Původně článek sice začínal jako reakce na blog "Psi štěkají, ale karavana jede dál...", pak se však již ubírá výše uvedenou námitkou.

Vrátil bych se tedy jen krátce k původnímu tématu. Souhlasím s názorem, že vyjma extraligy, kde je play off atraktivním prvkem, v nižších soutěžích žádné opodstatnění nemá a nedává mi žádný smysl.

Nyní tedy k názoru pana Bohdana. V předposlední větě sice píše, že "starty mladých hráčů ve vyšších soutěžích by se daly ošetřit jinak", následně se však již konkrétního řešení nedočteme. Jeho názor, aby byly soupisky víceméně konstantní, by ze všech těchto nižších soutěží udělal nudné, většinou předem rozhodnuté setkání uzavřené skupiny hráčů, kde by velká většina utkání měla předem známé vítěze a poražené, jen by se čekalo, jaký konkrétní výsledek z utkání vzejde. Doba, kdy se cenilo, že vše je předem dané, nejlépe zprůměrované, je naštěstí již pryč, přestože byla jistě v mnohém jednodušší než nyní.
Není žádný důvod, aby ti, kteří např. žádnou mládež ve svých oddílech nevychovávají, měli být před těmito mladými hráči "chráněni". Tento pohled upřímně ani nechápu, neboť v našem okrese se setkávám spíše s radostí "starší" generace, že si mohou s těmito "budoucími nadějemi" zahrát. Pro nás, jejich vedoucí a trenéry, navíc tyto zápasy představují "lakmusový papírek" jejich výkonnosti. Vzhledem k tomu, že výkonnost starších hráčů je spíše konstantní, tak u mladých alespoň přímo vidíme, jaké dělají pokroky, když se se stejným hráčem utkají na podzim a následně na jaře a výsledky jsou např. 0:3 a 3:0. Navíc se mladí naučí hrát lépe proti různým "materialistům" a taktice během zápasu. Jelikož v našem oddílu tyto nižší soutěže na počátku své hráčské dráhy hráli současní a budoucí kadetští, juniorští a seniorští reprezentanti, tak to bývá pro starší generaci spíše pozitivem.
K námitce regulérnosti. V zásadě mohou nastat dvě varianty.
1) Menší oddíl bojuje o postup a v přímém souboji s x-týmem většího oddílu prohraje, neboť v něm možná nastoupil 1-2 hráči, hrající běžně tu "vysněnou" vyšší soutěž. Takovýchto zápasů se "silnějšími" soupeři by v té vyšší soutěži hráli následně většinu, tak na to prostě a jednoduše ještě nemají! Navíc pokrok, který dělají mladí trénovaní hráči ve větších oddílech, je někdy přímo raketový a často na úrovni více než 2 soutěže za sezónu! Příkladů máme v oddílu několik.
2) Menší oddíl bojuje o záchranu v soutěži a rovněž platí výše popsané. S tím rozdílem, že v případě sestupu daného oddílu k tomu nedošlo jednou nebo dvěma porážkami s větším oddílem, ale celosezónními prohrami i s jinými týmy. A rovněž platí závěr z bodu 1.
3) Aby lépe hráči z menších oddílů pochopili, proč ve větších oddílech máme a využíváme hráče na více soupiskách, tak v kostce popíši časový harmonogram naší mládeže (+ jejich trenérů). Mladí hráči absolvují 2-5x týdně tréninky + 6x za sezónu BTM ČR (celorepublikové bodovací turnaje mládeže), většinou ve dvou kategoriích (tzn. v sobotu + v neděli) + 7x za sezónu KBTM (krajské bodovací turnaje mládeže = jeden celý víkendový den) + 6x za sezónu RBTM (regionální bodovací turnaje mládeže - většinou jedno víkendové dopoledne) + 1x okresní přebory mládeže jednotlivců (opět často ve více kategoriích) + 1x krajské přebory mládeže jednotlivců + 1x krajské přebory mládeže družstev + 1x mistrovství České republiky mládeže družstev + 1x mistrovství České republiky mládeže jednotlivců. Jelikož sezóna trvá od půlky září do cca půlky května, tak máme cca 24 víkendových akcí za 8 měsíců! K tomu ještě kontrolní turnaj mládeže. U mladých reprezentantů sice nejsou v jejich harmonogramu již krajské turnaje a nižší úrovně, ale zase počet tréninků je vyšší (někdy i dvoufázový) a k tomu reprezentační akce v zahraničí + soustředění. Tito však již hrají ligové soutěže, ale např. před rokem ještě stabilně hráli o několik soutěží níže.
Souběžně, a to hlavně, naše mládež chodí do škol, kde jejich výsledky nesmí být negativně ovlivněny stolním tenisem! Proto musíme mít vždy soupisky výrazně širší, neboť i jejich nemocnost je daleko vyšší než u dospělé populace, o školních povinnostech nemluvě. Do toho přibývají rodinné povinnosti a hned máme problém dát 4 hráče dohromady :-). Samozřejmě, že musíme dobře dávkovat i množství turnajů a zápasů, aby nedocházelo k jejich přetrénovanosti. Proto se nastupuje do "dospělých" soutěží v kombinovaných sestavách a nelze mít jednolité soupisky. Navíc náročnost jejich tréninků a mládežnických turnajů je daleko vyšší, než zápasy s dospělými v nižších soutěžích, neboť se hraje v daleko vyšším tempu. Jelikož prioritou pro mladé jsou právě mládežnické turnaje, tak se "dospělé" soutěže hrají v kombinovaných sestavách.
Samozřejmě, že máte pravdu, že toto jsou "naše zájmy", protože pro nás jsou prioritou mládežnické turnaje a výkonnostní růst mladých hráčů a z pohledu dlouhodobých soutěží je prioritou mít pro tyto hráče zabezpečeny jednotlivé úrovně "dospělých" soutěží, aby mohli kontinuálně těmito soutěžemi stoupat, přiměřeně jejich úrovni. Kdyby dospělí, kteří např. 1x týdně hrají zápas + 1x týdně chodí na "trénink", které jsou spíše opět vzájemnými zápasy se spoluhráči :-), absolvovali půl sezóny v tempu mládeže, tak by zřejmě také nechtěli a nemohli absolvovat všechny vypsané zápasy v jejich soutěži! A navíc se dospělí každý rok mají možnost potkat s jinými, novými, protihráči. Alespoň tedy v našem okrese a kraji.

Petr Bělík
25.4.2013

 

o nás | magazín | fotoservis | kontakt

Copyright (c) 2009 Vladimír Slobodzian - Spozia. Všechna práva vyhrazena. | webdesign: Ceramtec s.r.o. | XHTML 1.0 Valid, CSS 2.1 Valid